Spis treści |
Przepisy rywalizacji sportowej PZMuaythai
|
Ring, rękawice, bandaże, wyposażenie i strój
|
Badania medyczne, waga i klasyfikacja wagowa
|
Drabinki, losy, wai khru, rundy i sekundanci
|
Sędziowie
|
Decyzje
|
Punktacja i faule
|
Nokaut
|
Uścisk dłoni, doping, obowiązki lekarzy
|
Limity wiekowe, media, zwycięstwa drużynowe
|
Wszystkie strony
|
Strona 7 z 10
Art. 17 SYSTEM PUNKTACJI
1. Przyznawanie punktów Punkty przyznawane są w sytuacji, kiedy bokser uderza przeciwnika zadając ciosy pięścią, wykonując kopnięcia, uderzenia łokciem lub kolanami, lub uderza przeciwnika w trakcie obalania. Żeby ciosy zostały zaliczone nie mogą być blokowane lub uderzane na gardę przeciwnika.
2. Koniec każdej rundy. Za każdą rundę zostaje przyznanych 10 punktów. Nie można przyznawać punktów ułamkowych. Na zakończenie każdej rundy lepszy (sprawniejszy w MuayThai) bokser otrzyma 10 punktów jego przeciwnik proporcjonalnie mniej. W sytuacji, gdy bokserzy będą równi obydwaj otrzymują po 10 punktów, jednak należy unikać takiej sytuacji.
3. Kryteria przyznawania punktów; 3.1. Bokser wygrywa rundę stosując więcej technik MuayThai niż jego przeciwnik. 3.2. Bokser wygrywa rundę wykonując techniki MuayThai bardziej dynamicznie niż jego przeciwnik. 3.3. Bokser wygrywa rundę okazując mniejsze wyczerpanie lub mniejsze obicie niż przeciwnik. 3.4. Bokser wygrywa rundę, kiedy okazuje więcej agresji niż przeciwnik. 3.5. Bokser wygrywa rundę, kiedy ma lepszy styl MuayThai niż przeciwnik. 3.6. Bokser wygrywa rundę walcząc zgodnie z zasadami i wykonując mniej fauli od przeciwnika.
4. Punkty nie są przyznawane w następujących przypadkach: 4.1. Za wykonywanie technik, które nie są technikami MuayThai. 4.2. Za uderzenia, które są blokowane przez przeciwnika rękami lub nogami. 4.3. Za uderzenia, które pomimo że trafiają wykonywane są bez widocznej siły. 4.4. Za obalenia przeciwnika bez wykonania uderzenia. 4.5. Za uderzenia niezgodne z przepisami. 4.6. Cel dla Muaythai oznacza jakąkolwiek część ciała poza pachwiną, tyłem głowy i kręgosłupem
5. System punktacji wyniku: 5.1. 10 punktów zostaje przyznanych bokserowi, który wygrywa rundę, jego przeciwnik odpowiednio mniej (9 - 8 - 7) 5.2. 10 punktów zostanie przyznanych każdemu bokserowi jeśli obydwaj będą mieć jednakową formę podczas rundy,(należy unikać tej sytuacji) 5.3. Bokser, który wygrywa rundę przez niewielką przewagę otrzymuje 10 punktów, jego przeciwnik otrzymuje 9 punktów 5.4. Bokser, który wygrywa rundę przez dużą przewagę otrzyma 10 punktów; jego przeciwnik otrzyma odpowiednio 8 lub 7 punktów. 5.5. Bokser traci 1 punkt otrzymując 1 ostrzeżenie. Punkt za ostrzeżenie jest dodany do punktów przeciwnika, jeśli sędziowie punktowi zgadzają się z tym ostrzeżeniem.
6. Rejestracja ostrzeżeń (warnings) 6.1. Jeśli sędzia ringowy przyzna jednemu z bokserów ostrzeżenie (warning) to sędziowie punktowi muszą przyznać jeden punkt jego przeciwnikowi. Jeśli sędziowie punktowi zgadzają się z decyzją sędziego ringowego to przyznają przeciwnikowi punkt a ostrzeżonemu bokserowi w karcie w odpowiedniej kolumnie zaznaczają “w”, jeśli jednak sędzia punktowy nie zgadza się z decyzją sędziego ringowego to nie przyznaje przeciwnikowi punktu a na karcie zaznacza zamiast „w” literę „x”. 6.2. Podczas każdej rundy sędzia punktowy może dodać lub odjąć punkt za faul, którego był świadkiem a nie został zauważony przez sędziego ringowego. Jeśli sędzia punktowy zauważa faul (kwalifikujący się w jego odczuciu do ostrzeżenia), który nie został ogłoszony przez sędziego ringowego nakłada odpowiednią karę na faulującego boksera i zaznacza w odpowiedniej kolumnie literę „J”.
7. Zakończenie walk turniejowych Jeśli, na koniec walki po ocenieniu każdej rundy zgodnie z przepisami, sędzia stwierdza, że bokserzy mają równą ilość punktów przyznaje zwycięstwo kierując się następującymi zasadami: 7.1. Wygrywa ten, kto okazał więcej agresji podczas walki lub pokazał lepszy styl MuayThai jednak, jeżeli są równi w tym względzie to: 7.2. Wygrywa ten, kto pokazał lepszą obronę (blokując, odparowując, stosując uniki itd.) w wyniku, których atakujący przeciwnik był zmuszony do wycofania. 7.3. We wszystkich Turniejach musi być wskazany zwycięzca, remis może być przyznany tylko w meczach podwójnych.
Art. 18 FAULE
1. Upomnienia, Ostrzeżenia i Dyskwalifikacje 1.1. Bokser, który nie przestrzega upomnień sędziego, walczy niezgodnie z przepisami, wykazuje niesportowe zachowanie albo popełnia faule, może być przez sędziego ringowego upomniany słownie, może otrzymać upomnienie (caution), ostrzeżenie (warning) lub może zostać zdyskwalifikowany. 1.2. Sędzia ringowy może bez przerwania walki dać upomnienie (caution) bokserowi za określone przewinienie, jeśli będzie chciał dać ostrzeżenie (warning) zatrzymuje walkę, bierze boksera za rękę i podchodzi do każdego z 5 sędziów punktowych mówiąc w wyniku czego doszło do otrzymania ostrzeżenia. Po wydaniu ostrzeżenia (warning) sędzia już nie może bokserowi dawać upomnienia (caution) za to samo przewinienie. 1.3. Trzy (3) upomnienia (caution) za to samo przewinienie powodują otrzymanie ostrzeżenia (warning). 1.4. W czasie walki bokser może otrzymać jedynie dwa ostrzeżenia (warning). Trzecie ostrzeżenie (warning) automatycznie powoduje dyskwalifikację boksera.
2. Rodzaje fauli Jeśli bokser celowo popełnia następujące przewinienia to są one uznawane za faule: 2.1. Gryzie, pluje, prycha na przeciwnika, wpycha kciuk do oczu przeciwnika 2.2. Celowo wypluwa ochraniacz na zęby 2.3. Rzuca, zgina kręgosłup przeciwnika, stosuje techniki z Judo lub Zapasów. 2.4. Przewraca się na leżącego przeciwnika. 2.5. Atakuje przeciwnika, który leży lub wstaje z podłogi 2.6. Atakując przytrzymuje się lin lub używa lin do walki. 2.7. Stosuje dźwignię na ramię lub głowę przeciwnika, lub zamyka je w „kluczu”. 2.8. Broni się w sposób całkowicie bierny lub ucieka ewidentnie unikając walki, obraca się do przeciwnika bez wyprowadzenia ciosu. 2.9. Używa agresywnych, niepotrzebnych lub obraźliwych określeń podczas walki. 2.10. Nie wycofuje się w tył na komendę “Yak” 2.11. Próbuje uderzyć przeciwnika zaraz po komendzie sędziego “Yak” bez wycofania się w tył. 2.12. W jakikolwiek sposób atakuje lub zachowuje się agresywnie w stosunku do sędziego 2.13. Celowo uderza przeciwnika kolanem w pachwinę. Jeżeli zawodnik otrzyma niezamierzone uderzenie kolanem w pachwinę i nie jest w stanie kontynuować walki, sędzia przerywa walkę i może przyznać do 3 minut dla zawodnika by pozwolić mu dość do siebie. Jeżeli zawodnik po 3 minutach nie jest zdolny do walki to zostaje ogłoszony „przegrywającym”. 2.14. Po wyłapaniu nogi przeciwnika zrobienie więcej niż jednego kroku z trzymaniem przeciwnika za nogę. 2.15. Celowe przewracanie się aby uniknąć uderzeń w sytuacji gdy noga jest trzymana przez przeciwnika. 2.16. W sytuacji gdy obydwaj bokserzy wypadają z ringu faulem jest zachowanie przeszkadzające drugiemu bokserowi na ponowne wejście do ringu. 2.17. Zażywając jakąkolwiek substancję zakazaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL)
3. Sekundanci Każdy bokser może ponieść odpowiedzialność za zachowanie swoich sekundantów.
4. Sędzia ringowy i sędziowie punktowi Jeśli sędzia ringowy ma podstawy do przypuszczenia, że nie zauważył faulu wykonanego przez boksera, może w celu wyjaśnienia wątpliwości skonsultować się z sędziami punktowymi.
|