Spis treści |
Przepisy rywalizacji sportowej PZMuaythai
|
Ring, rękawice, bandaże, wyposażenie i strój
|
Badania medyczne, waga i klasyfikacja wagowa
|
Drabinki, losy, wai khru, rundy i sekundanci
|
Sędziowie
|
Decyzje
|
Punktacja i faule
|
Nokaut
|
Uścisk dłoni, doping, obowiązki lekarzy
|
Limity wiekowe, media, zwycięstwa drużynowe
|
Wszystkie strony
|
Strona 6 z 10
Art. 16 DECYZJE
7. Rodzaje możliwych decyzji: 7.1. Zwycięstwo na Punkty (WP – Winning by Points): Na koniec walki bokser, który został wskazany przez większość sędziów zostanie ogłoszony zwycięzcą. W przypadku, gdy obydwaj bokserzy ulegną kontuzji i nie będą zdolni do walki lub obydwaj jednocześnie ulegną nokautowi sędziowie odnotują zdobyte punkty przez każdego boksera do tej chwili, do której walka była kontynuowana i również wskażą zwycięzcę.
7.2. Zwycięstwo przez Poddanie (Retirement) Zwycięstwo przez Poddanie następuje w przypadku, gdy po przerwie pomiędzy rundami bokser wycofuje się z dalszej rywalizacji. Zwycięstwo przez poddanie następuje również w chwili, gdy bokser lub jego trener wycofują się z dalszej walki podczas jakiejkolwiek rundy. W każdej z powyższych sytuacji jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą.
7.3. Zwycięstwo przez Decyzję Sędziego Ringowego (RSC - Referee Stopping Contest) 7.3.1. Poza Klasą (Outclassed RSC) Walka zostaje przerwana przez sędziego ringowego w przypadku, gdy jeden z bokserów w opinii sędziego reprezentuje o wiele wyższy poziom przygotowania i kontynuowanie walki grozi poważnym urazem u boksera na niższym poziomie, powodem przerwania walki może również być brak oporu u jednego z bokserów. W każdej z powyższych sytuacji zwycięzcą zostaje jego przeciwnik.
7.3.2. Uraz (Injury) Jeśli w opinii sędziego ringowego bokser nie jest w stanie kontynuować walki na skutek urazu spowodowanego dozwoloną techniką albo jest niezdolny do kontynuowania walki z jakichkolwiek innych fizycznych powodów walka zostaje zatrzymana a jego przeciwnik zostanie ogłoszony zwycięzcą. Decyzję o przerwaniu walki podejmuje sędzia ringowy, który może się w tym celu skonsultować z lekarzem. Konsultując się z lekarzem sędzia jest zobowiązany do podporządkowania się jego decyzji. Jest wskazane, aby sędzia w przypadku urazu konsultował się z lekarzem.
7.3.3. R.S.C.(H) – Uraz głowy Jest to sytuacja, gdy bokser po otrzymaniu silnego ciosu lub innego uderzenia na głowę doznał jej urazu i jest niezdolny do kontynuowania dalszej walki. Sędzia może również przerwać walkę przez R.S.C.(H) jeżeli zawodnik otrzymuje serię ciosów na głowę i nie jest w stanie się przed nimi bronić. Określenia R.S.C.(H) nie stosujemy w sytuacji, gdy bokser jest poza klasą i otrzymuje dużą ilość silnych ciosów bez własnej kontrakcji.
7.3.4. R.S.C.(B) – Uraz ciała Jest to sytuacja, kiedy po otrzymaniu ciosu lub innego uderzenia dozwolonego przez przepisy w jakąkolwiek inną część ciała poza głową bokser jest niezdolny do dalszej walki. R.S.C.(B) dotyczy również sytuacji, gdy po jakimkolwiek nieumyślnym faulu bokser po upływie 3 minut nadal jest niezdolny do kontynuowania walki. W każdej z powyższych sytuacji zwycięzcą zostaje przeciwnik.
7.3.5. Przekroczenie Limitu Liczeń (CCL - Compulsory Count Limits) Następuje w sytuacji gdy bokser senior (mężczyzna lub kobieta) zostaje wyliczony trzy razy w ciągu jednej rundy lub cztery razy w ciągu walki, juniorzy kończą walkę w przypadku drugiego wyliczenia w ciągu jednej rundy lub trzeciego w ciągu walki.
7.4. Zwycięstwo przez Dyskwalifikację W sytuacji, gdy bokser jest zdyskwalifikowany, jego przeciwnik zostaje ogłoszony zwycięzcą. W sytuacji, gdy obydwaj bokserzy zostaną zdyskwalifikowani decyzja ta zostanie ogłoszona przez Sędziego Głównego. Zdyskwalifikowany bokser nie będzie miał prawa do jakiejkolwiek nagrody, medalu, trofeum, honorowej nagrody albo klasyfikacji, wiążącej się z jakimkolwiek etapem turnieju, w którym został zdyskwalifikowany. W wyjątkowych przypadkach zdyskwalifikowany bokser może odwołać się do Przewodniczącego Jury/Sędziego Głównego, który może decyzję o dyskwalifikacji zmienić. Każda zmiana decyzji dotyczącej dyskwalifikacji zawodnika wymaga sporządzenia raportu i dostarczenia go w formie pisemnej do biura PZMT w terminie do 14 dni roboczych.
7.5. Wygrana przez Nokaut (Knock-out - KO) Zwycięstwo przez Nokaut (KO) następuje w sytuacji, gdy bokser po otrzymaniu prawidłowej techniki otrzyma knockdown(KD) i nie jest w stanie wznowić walki w ciągu 10 sekund. Zwycięzcą ogłoszony jest jego przeciwnik.
7.6. Brak walki (No Contest) W przypadku, gdy walka nie może się odbyć z powodów niezależnych od bokserów, takich jak uszkodzenie ringu, awaria oświetlenia, warunki atmosferyczne i inne, Sędzia Główny ogłasza, że walka się nie odbyła. W przypadku turnieju o randze mistrzostw dalsze decyzje podejmuje Jury lub/i Sędzia Główny.
7.7. Zwycięstwo przez Walkower (Walk-over) Przyznawane jest zawodnikowi, jeżeli: 7.7.1. Jest on w pełni przygotowany do walki i oczekuje na jej rozpoczęcie w swoim narożniku 7.7.2. Przeciwnik pomimo wywołania po nazwisku przy użyciu systemu nagłaśniającego nie stawia się w narożniku w czasie 2 minut od pierwszego wezwania
7.8. Remis ( tylko w podwójnych meczach) W meczach podwójnych (przeprowadzanych pomiędzy dwoma klubami lub państwami) może wystąpić sytuacja, gdy większość sędziów ocenia walkę równo. W takim przypadku sędzia ringowy przy ogłoszeniu werdyktu nie podnosi rąk żadnego z zawodników.
8. Incydenty w ringu poza kontrolą sędziego ringowego Jeśli nastąpi sytuacja, która nie pozwala na kontynuowanie walki w ciągu 1 minuty po rozpoczęciu pierwszej lub drugiej rundy (np. awaria prądu) walka zostanie przerwana i zostanie ponowiona jako ostatnia walka turnieju. Jeśli do incydentu dojdzie w trzeciej rundzie, walka zostanie zakończona, ale sędziowie zostaną poproszeni o wydanie werdyktu odnośnie zwycięzcy Jeśli do incydentu dojdzie w ciągu ostatnich trzech walk turnieju, walki zostaną wznowione jako pierwsze w następnym dniu. Bokserzy zostaną ponownie zważeni i zbadani przez lekarza w następnym dniu.
|