Spis treści |
Przepisy rywalizacji sportowej PZMuaythai
|
Ring, rękawice, bandaże, wyposażenie i strój
|
Badania medyczne, waga i klasyfikacja wagowa
|
Drabinki, losy, wai khru, rundy i sekundanci
|
Sędziowie
|
Decyzje
|
Punktacja i faule
|
Nokaut
|
Uścisk dłoni, doping, obowiązki lekarzy
|
Limity wiekowe, media, zwycięstwa drużynowe
|
Wszystkie strony
|
Strona 2 z 10
Art. 1. RING
1. Wymagania: We wszystkich turniejach ring powinien spełniać następujące wymagania: 1.1 Wymiary: Pole walki w ringu powinno być zbudowane w kształcie kwadratu. Minimalna odległość mierzona między linami od wewnątrz nie może być mniejsza niż 4,8 m, natomiast maksymalna nie większa niż 6 m. Pole walki na zawodach międzynarodowych winno wynosić min. 32,5 m2. Wysokość ringu (platforma) nie powinna być mniejsza niż 0,9m i większa niż 1,2 m, mierząc od podłoża, na którym ring jest zbudowany.
1.2 Platforma i narożniki: Platforma powinna być wypoziomowana, wolna od jakichkolwiek wystających, przeszkadzających elementów i rozbudowana na co najmniej 0,5m na zewnątrz lin. Ring powinien być wyposażony w 4 narożne słupy, które muszą być właściwie skonstruowane i zabezpieczone, aby chronić zawodników przed zranieniem. Narożniki powinny być rozlokowane w następujący sposób: CZERWONY – powinien znajdować się bliżej, z lewej strony , patrząc od strony stolika przewodniczącego Jury. BIAŁY – w skrajnym lewym rogu, NIEBIESKI – w skrajnym prawym rogu, BIAŁY – w bliższym prawym rogu. 1.3 Pokrycie podłogi ringu: Podłoga powinna być pokryta na całej powierzchni filcem, kauczukiem lub innym materiałem mającym taką samą elastyczność, od 1,5 cm do 2,0 cm grubości. Na filc, kauczuk lub inny zaakceptowany materiał powinno być naciągnięte wierzchnie płótno, zabezpieczone na krawędziach platformy.
1.4 Liny: Powinny być 4, o grubości od 3,0 do 5,0 cm, mocno rozciągnięte pomiędzy narożnikami, kolejno na wysokości 0,4m, 0,7m, 1,0m i 1,3m. Liny powinny być pokryte miękkim i gładkim materiałem. Powinny być też połączone ze sobą, na każdym boku w równych odległościach dwoma pasami materiału o szerokości od 3,0 do 4,0 cm. Pasy materiału łączącego liny nie powinny ślizgać się wzdłuż lin. 1.5 Schody: Ring powinien być wyposażony w 3 zestawy schodów, po jednym przy każdym z narożników do używania przez zawodników oraz jeden w narożniku neutralnym do używania przez sędziów ringowych, lekarzy lub ratowników medycznych. 1.6 Plastikowa torba: W neutralnym narożniku powinna być umieszczona w bezpiecznym miejscu plastikowa torba, do której sędzia powinien wrzucać zużyte rękawiczki lateksowe lub kawałki gazy używanej do wytarcia krwi zawodnikom. 2. Dodatkowe ringi: 2.1 W ważnych zawodach rangi Mistrzostw Krajowych lub Międzynarodowych mogą być użyte 2 lub więcej ringów.
Art. 2 RĘKAWICE
1. Kwalifikacja rękawic: Zawodnicy walczą w rękawicach zapewnionych przez organizatora turnieju, wcześniej zaakceptowanych przez komisję sędziowską PZMT. 2. Opis: Każda z rękawic powinna ważyć 284 gramy (10 uncji). Elementy skórzane lub skóropodobne rękawic nie powinny ważyć więcej niż połowa całkowitej ich wagi, a wypełnienie nie mniej niż połowę całkowitej wagi rękawic. Wypełnienie rękawic nie powinno być przesunięte, rozerwane bądź uszkodzone w inny sposób powodujący zmniejszenie lub pogorszenie jego własności amortyzujących. Jedynie czyste i w dobrym stanie technicznym rękawice mogą być używane do walki.
3. Procedura udzielaniu atestu dla rękawic przez PZMT: PZMT będzie systematycznie aktualizować listę producentów rękawic dopuszczonych do zawodów amatorskich PZMT. Producent rękawic pragnący uzyskać akceptację PZMT musi przedstawić próbkę wyrobu w raz z dokumentacją techniczną w celu wykonania testów i końcowego zatwierdzenia przez Komisję Sędziowską PZMT. Tylko przetestowane i zaakceptowane przez PZMT rękawice mogą być używane przez zawodników na wszystkich zawodach amatorskich organizowanych przez (lub pod patronatem) PZMT. 4. Nadzór i kontrola rękawic podczas zawodów: Wszystkie rękawice i bandaże muszą być sprawdzone i zaakceptowane przez osobę wyznaczoną przez organizatora zawodów, zanim zawodnicy wejdą na ring.
Art. 3. BANDAŻE
1. Opis: Do walki dopuszcza się tylko miękkie, bawełniane bandaże bądź taśmy bokserskie na każdą z rąk, nie dłuższe niż 2,5 m, których szerokość nie może przekraczać 5 cm. Zabronione jest używanie innego rodzaju taśm, gum, materiałów elastycznych oraz wszelkiego rodzaju plastrów. W celu zabezpieczenia bandaży bądź taśm bawełnianych dopuszcza się naklejenie pojedynczego kawałka plastra samoprzylepnego o długości do 7,5 cm i szerokości 2,5 cm. 2. Zawody międzynarodowe i kontynentalne: Bandaże w zawodach międzynarodowych i kontynentalnych powinny być akceptowane przez państwo organizatora turnieju.
Art. 4 STRÓJ I SPRZĘT SPORTOWY ZAWODNIKA
1. Zawodnicy powinni być ubrani zgodnie z następującymi zasadami: 1.1 Ubiór: Zawodnicy muszą nosić krótkie spodenki- czerwone lub niebieskie, zgodnie z kolorem narożnika, z którego wychodzą do walki. Muszą mieć na sobie koszulkę bez rękawów lub podkoszulek w tym samym kolorze co spodenki. Wychodząc na ring muszą mieć założoną opaskę na głowę Mong-kon, w którym zobowiązani są wykonać ceremoniał Wai-Kru, aby złożyć hołd i oddać szacunek trenerowi przed walką. Dopuszcza się noszenie na jednym bądź obu ramionach opaski -Prajeat, założonej nad bicepsem jako amulet na szczęście. 1.2 Ochraniacz na zęby: Są obowiązkowe podczas walki. Powinny być kształtem uformowane i dopasowane, aby chroniły szczękę i uzębienie zawodnika. Zabronione jest, aby zawodnik umyślnie lub nieumyślnie usuwał ochraniacz zębów podczas walki. Jeśli jednak to uczyni powinien być upomniany, ostrzeżony lub nawet zdyskwalifikowany. W przypadku utraty ochraniacza sędzia ringowy powinien odesłać zawodnika do jego narożnika, gdzie po umyciu ochraniacza sekundant powinien włożyć go zawodnikowi do ust. Przeciwnik w tym czasie powinien znajdować się w neutralnym narożniku. W trakcie wykonywania tej czynności zabronione jest rozmawianie sekundantów z zawodnikami. 1.3 Ochraniacz krocza : Jest obowiązkowy podczas walki. Ochraniacz krocza musi być metalowy, zgodny z wymogami IFMA. 1.4 Ochraniacz na głowę (kask): Jest obowiązkowy podczas walki. Zawodnicy muszą wejść do ringu bez ochraniacza na głowę. Ochraniacz zakładany jest na głowę przez sekundanta po prezentacji zawodnika i wykonaniu przez niego ceremoniału Wai-Kru. Ochraniacz powinien być zdjęty po zakończonej walce przed ogłoszeniem werdyktu. 1.5 Ochraniacze ciała (tułowia), goleni i stóp oraz łokci: Używanie tych ochraniaczy podczas walki jest obowiązkowe. Ochraniacze zaakceptowane przez PZMT na czas zawodów zapewnia organizator.
   
2. Zakazy
2.1. Nie dopuszcza się noszenia przez zawodnika żadnych innych przedmiotów w trakcie walki (w tym biżuterii, opasek itp.). Zabronione jest używanie tłuszczu, wazeliny lub innych produktów, które mogłyby być szkodliwe lub niewłaściwe dla twarzy, kończyn i innych części ciała przeciwnika.
2.2. Zawodnicy powinni być ogoleni. Niedozwolone jest posiadanie zarostu na twarzy.
3. Naruszenie zasad dotyczących ubioru: Sędzia nie powinien dopuścić do walki zawodnika, który nie ma założonych wszystkich wymaganych ochraniaczy i rękawic lub też jest niewłaściwie ubrany. W przypadku, gdy rękawice lub strój rozpinają się w trakcie pojedynku, sędzia powinien zatrzymać czas walki, aby sekundanci mogli poprawić sprzęt, zapiąć prawidłowo bądź nawet wymienić, aby pojedynek mógł być kontynuowany
Art. 5 WYPOSAŻENIE RINGU
1. Wymagania: ring powinien być wyposażony w następujące elementy 1.1. dwie płytkie tace 1.2. dwa krzesła do użycia przez zawodników w czasie przerw między rundami 1.3. dwa plastikowe wiadra, dwie butelki z pitną wodą, 1.4. stół i krzesła dla sędziów 1.5. gong (z młotkiem) lub dzwonek 1.6. przynajmniej jeden stoper 1.7. karty sędziowskie zgodne ze wzorcem zalecanym przez IFMA 1.8. co najmniej jeden mikrofon podłączony do systemu nagłośnieniowego 1.9. dwie pary rękawic tego samego typu. 1.10. dwa kaski (w kolorze czerwonym oraz niebieskim) 1.11. dwa ochraniacze na korpus (w kolorze czerwonym oraz niebieskim) 1.12. dwa komplety ochraniaczy na piszczele, łokcie oraz kolana (w kolorze czerwonym oraz niebieskim) 1.13. Co najmniej dwa ręczniki służące do wycierania powierzchni ringu
|